Wiosna w TVP Historia
.

Wiosną w TVPP Historia zadebiutuje nowy program publicystyczny „Po PRL-u” Beaty Michniewicz. Znana z anteny radiowej Trójki dziennikarka zaprosi do studia historyków, socjologów badaczy czasu przełomu lat 80-tych i 90-tych by wspólnie prześledzić historię polskich przemian przed czerwcową 30 rocznicą pierwszych częściowo wolnych wyborów które otworzyły Polsce drogę do wolności.

Wiosna to także nowe seriale dokumentalne dotyczące najważniejszych wydarzeń z historii świata. Do gwiazd wyruszymy śledząc dzieje NASA, poznamy historię Chin aspirujących do roli największego światowego imperium i kulisy wojny w Wietnamie.

PO PRL-u PREMIERA Wtorki godz. 22.00

Beata Michniewicz, od 1983 roku dziennikarka Radiowej Trójki. W radiowym studio spotyka się z najważniejszymi polskimi politykami, socjologami, politologami którymi rozmawia na aktualne tematy. Tym razem w telewizyjnym studiu zapyta naukowców o procesy historyczne, które doprowadziły do przemian w Polsce po roku 1989. Wspomnienia zapisane na archiwalnych taśmach filmowych i rzeczowa wnikliwa analiza pozwolą nie tylko cofnąć się w czasie ale przede wszystkim rzucą światło na współczesną debatę polityczną i historyczną.

WOJNA W ETERZE PREMIERA Codziennie

Unikatowy cykl Wojna w eterze to krótkie, kilkuminutowe filmy, w których skonfrontowane są dwie strony tej wojny: Wschód i Zachód, komunistyczne władze i kraje demokratyczne, blok sowiecki i wolny świat reprezentowany przez USA i Europę Zachodnią. To Obrazy Propagandy i Głosy Prawdy. Tę konfrontacja pokazana jest przez dwa zbiory multimedialne: głosy prawdy płynące do PRL spoza żelaznej kurtyny na falach zagranicznych radiostacji, oraz obrazy propagandy peerelowskiej, którymi przez dziesięciolecia zakłamywano ważne wydarzenia, wielkie postaci, znaczące zjawiska, kluczowe daty historyczne.

HISTORIA CHIN PREMIERA

czwartki godz. 21:10 oraz soboty godz. 20:00 od 28.marca Ta fascynująca seria, napisana i zaprezentowana przez historyka Michaela Wooda, przedstawia historię najstarszego, nieprzerwanie istniejącego od starożytności po współczesność, państwa na świecie. Chiny to ojczyzna ponad miliarda ludzi, to nowe supermocarstwo, to kraj, który powinniśmy poznać. Michael Wood twierdzi, że aby to zrobić, musimy zbadać jego historię. Dlatego podróżując po Chinach, pokazuje nam jego krajobrazy, ludzi, historie i kultury, które wpłynęły na charakter i geniusz Chin na przestrzeni ponad czterech tysięcy lat. Spotyka ludzi z różnych środowisk, bada starożytne miasta i przypomina niektóre z wielkich momentów w historii Chin - od niezwykłych podróży Chińczyków po ich niesamowite wynalazki. Dzięki tej serii zobaczymy, w jaki sposób naród ten stworzył własną, wyróżniającą się wizję świata – wizję, która jest wciąż żywa w XXI wieku, a według Michaela Wooda, to on napędza sukces dzisiejszych Chin.

ZNANE I LUBIANE W NOWEJ ODSŁONIE

SPÓR O HISTORIĘ sobota godz. 16:00 PREMIERA i czwartek godz. 22.00

Kontrowersje, opinie, nowe interpretacje, różne oblicza historii. W programie historie mało znane lub zapomniane, zaskakujące i oryginalne interpretacje faktów znakomicie znanych. Przywołujemy postaci polityków, monarchów, żołnierzy, artystów, których postawy były niejednoznaczne oraz wydarzenia, które zmieniały historię Polski i świata. Swoje opinie prezentują najwybitniejsi polscy historycy.

BYŁO NIE MINĘŁO Poniedziałki godz. 17:50 PREMIERA Wtorki-czwartki godz. 17:50

Jeżeli gdzieś w mroku czasu czai się tajemnica, prędzej czy później wyruszy ku niej ekipa programu „Było...nie minęło”. Niemal każdy z odcinków cyklu ma charakter wyprawy poszukiwawczej. Akcja biegnie dwutorowo; ekipa przeszukuje georadarem miejsca wydarzeń i katastrof sprzed lat, bada jeziora, rzeki i bagna, szpera w złomowiskach, przeszukuje stare kuźnie w poszukiwaniu części polskich wrześniowych czołgów. Równolegle przedstawia dokumentalną opowieść o ludziach zaangażowanych w wydarzenia, opowiada o polskim przemyśle zbrojeniowym i utalentowanych konstruktorach sprzed lat. Efekty tych działań są zaskakujące: namacalne fragmenty historii, ślady sprzętu, który uznano za zaginiony. Znaleziska po konserwacji trafiają do lokalnych muzeów uzupełnione - tam gdzie to możliwe - o fotografie załogi i opisy bitew. Najcenniejsze poddawane są rekonstrukcji, jak czołg 7TP, duma polskich konstruktorów, czy tankietka TK 3. Samoloty trafiają do Lapidarium, ostatniego hangaru dla szczątków maszyn bojowych. Mieści się ono w Jednostce samolotów F 16 w Łasku. W miejscu, gdzie znaleziono szczątki, zostaje zwykle trwały znak w postaci pomnika.

WOJOWNICY CZASU Niedziele godz. 17:30

Cykl dokumentalny Grzegorza Gajewskiego będący zbiorem opowieści o ludziach i rzeczach – narzędziach wojny, które teraz otrzymują nowe życie dzięki swym dzisiejszym właścicielom – miłośnikom dawnej broni – białej i palnej, starych wojskowych pojazdów i samolotów, opiekunom starych fortyfikacji czy poszukiwaczom zaginionych podwodnych wraków. Historie ludzi - rekonstruktorów, kolekcjonerów i żołnierzy różnych formacji ochotniczych którzy cały swój wolny czas , a nierzadko i oszczędności oddają swojej pasji, będą kanwą cyklu pokazującego, kim są entuzjaści historii i tradycji - jakie wykonują zawody, jakimi pobudkami kierują się w realizowaniu swojej pasji.

MARZYCIELE Sobota godz. 17.30 oraz wtorek godz. 16:10

Kossakówka - opowieść o rodzinnym gnieździe rkilku pokoleń znakomitych malarzy, pisarzy i poetów, historia rodu Estreicherów, czy syna kowala z Brzeczkowic, - prymasa II RP, kardynała Augusta Hlonda, dzieje profesora Politechnik Warszawskiej i Lwowskiej, który został prezydentem Polski i położył podwaliny polskiego przemysłu chemicznego – wiosną w TVP Historia nowe odcinki cyklu „Marzyciele” przybliżającego widzom postaci Polaków, którzy podjęli walkę o niepodległość Ojczyzny znajdując w Krakowie wyjątkowe ku temu miejsce i środowisko. W okresie rozbiorów i utraty polskiej państwowości Kraków stał się „stolicą myśli niepodległościowej”. W tym mieście – od pierwszych lat po upadku Rzeczypospolitej w XVIII wieku, aż po wydarzenia z roku 1918 – wielu Polaków, nie tylko rodem z Krakowa, podjęło walkę ze zniewoleniem narzuconym przez zaborców. Kraków był pełen znaczących postaci walczących o niepodległość – „marzycieli”, którzy nie tylko śnili o wolnej Polsce, ale gdy trzeba było chwycili za broń i oddali życie, bo jak pisał Władysław Reymont „Rzeczywistość jest z tej samej przędzy co marzenia” Jak je ziścili?

reklama
reklama